Studentské volby - diskusní fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tomáš Töpfer: Soukromí je jedna z civilizačních hodnot

Goto down

Tomáš Töpfer: Soukromí je jedna z civilizačních hodnot Empty Tomáš Töpfer: Soukromí je jedna z civilizačních hodnot

Příspěvek  Admin Sat May 01, 2010 8:50 pm

Tomáš Töpfer: Soukromí je jedna z civilizačních hodnot

[You must be registered and logged in to see this link.]



Jsou vaši současní studenti jiní, než jste bývali vy?

Jsou stejní, změnily se ale možnosti, které mají. Jestli ty možnosti využijí, je jiná věc. My jsme si mohli akorát vybrat, do kterého regionálního divadla půjdeme. Dostat se do pražského bylo věcí šťastné náhody nebo stranické knížky. Mnoho z dnešních vážených herců tam díky tomu nastoupilo. A ty knížky vytěsnili ze svých životopisů a mnohdy i ze své paměti. Já jsem před tou volbou taky stál…

… a šel jste do Ostravy.

Byl jsem tam v obou divadlech: jak v Divadle Petra Bezruče, tak ve Státním. A taky jsem režíroval v Šumperku. Víte, nedávno jsem byl v Berouně na besedě s gymnazisty. Narodili se po roce 1990 a o totalitě mají představu asi jako naše generace o druhé světové válce. Pro nás to taky byla vzdálená historie. Ta zkušenost je v podstatě nesdělitelná.

Myslíte, že to je dobře?

Je. Moc se mi líbí příměr o Mojžíšovi, který vedl reptající Izraelity přes poušť a moře z egyptského otroctví. Vedl je 40 let. Záměrně, aby nikdo z těch, kdo otroctví zažili, do země zaslíbené nevstoupil. Všichni, kteří tam přišli, se už narodili jako svobodní lidé. Dokonce ani Mojžíšovi tam nebylo dopřáno vstoupit. My jsme teprve v poločase.
Jste s tím poločasem spokojený?

Žijeme v zemi, kde můžete svobodně vyjadřovat svoje názory, svobodně volit, kde nikdo nebrání občanským iniciativám. Komu se nelíbí, jak to tu vypadá, ať vstoupí do politiky a převezme kus odpovědnosti....


... Vaším dlouhodobým senátorským tématem je i ochrana soukromí. Nelíbí se vám, pokud vím, množství sledovacích systémů a shromažďování osobních dat.

Zajímá mě, kdo všechno má přístup k údajům o nás, kolik vůbec existuje databází s citlivými údaji, kdo je spravuje a kudy putují. Například letecké společnosti o vás předávají při každém letu až 34 informací. Od stravovacích návyků až po počet zavazadel. Zda jste platila kreditní kartou a zda raději sedíte u okénka. To všechno o vás třeba putuje do USA. Když třeba nejíte vepřové, chcete sedět v uličce a nemáte žádná zavazadla, tak vás počítač vyhodnotí jako podezřelou.
Mně to poté, co se v posledních letech událo, tak nepochopitelné nepřijde.

Za totality jsem záviděl lidem na Západě, že je policista zastavil na ulici nebo v autě, jen když porušili nějaké předpisy. Soukromí je pro mě jedna z civilizačních hodnot. Právo na ně dokonce zaručuje naše ústava. Dneska se zdá, že terorismus zvítězil v tom, že jsme stále omezovanější. Aniž byste o tom věděla, mohou zaměřit váš mobil, číst vaši elektronickou poštu. Policie má samozřejmě právo kontrolovat, zda dodržujete zákon, ale vy máte právo vědět, že jste kontrolovaná.

Proti čemu konkrétně bojujete?

Třeba proti ...

[You must be registered and logged in to see this link.]

Admin
Admin

Poèet pøíspìvkù : 40
Join date : 01. 05. 10

https://studentske-volby.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru